Powody dla których kompozytorzy NIE ODNOSZĄ sukcesu – cz. I


Pierwszy z cylu artykułów na temat porażek w naszej branży i jak ich uniknąć.

Niektórzy mówią, że nie jest się prawdziwym kompozytorem, jeżeli nigdy nie zostało się zwolnionym z projektu. Jest wiele źrodeł – książek, artykułów, wywiadów – z których można wydestylować meritum tego, jak odnieść sukces w świecie muzyki. Studia muzyczne na pewno pomogą w muzycznym aspekcie profesji, ale bycie kompozytorem czy producentem muzyki to również bycie przedsiębiorcą i kierownikiem całego zespołu, nawet jeśli jest on jednoosobowy. Dziś chciałbym przedstawić wam jeden z powodów, dla których kompozytorzy NIE ODNOSZĄ sukcesu, i jak tym sytuacjom zapobiec.

Artykuł (cykl artykułów) oparty jest na wspomnianych książkach, oficjalnych wywiadach czy rozmowach z kompozytorami, ale także osobistych doświadczeniach.

DLA ZABIEGANYCH TL;DR:

  • Za wszelką cenę staraj się o opinię na temat Twojej muzyki i jak jest ona postrzegana przez osoby z którymi chcesz pracować.
  • Potraktuj tę opinię poważnie, nawet jeśli jest negatywna.
  • Pamiętaj, że negatywne opinie nie zawsze muszą bezpośrednio dotyczyć muzyki – może to być związane z Twoim stylem pracy i bycia. Rozważ, czy twoje umiejętności osobiste miały rolę (bezpośrednią, lub nie) w negatywnej opinii.

“Moi przyjaciele powiedzieli mi, że moja muzyka świetnie nadawałaby się do filmów/gier!” — Zdanie sobie sprawy z tego, jak twoja muzyka wypada na tle konkurencji.

Mówi się, że muzyka powinna płynąć z serca i to wystarczy, by trafić do odbiorców i fanów – i jest w tym wiele prawdy. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie potrafimy przyjąć do siebie krytyki i punktu widzenia innych osób. Brutalna rzeczywistość, część I. Muzyka w mediach służy odbiorcy/konsumentowi i to w nim ma wywoływać emocje.

Istotną częścią rozwoju kariery jest podejmowanie decyzji na bazie tego, jak nasza muzyka jest postrzegana przez innych – twórców filmowych, reżyserów, producentów czy nawet innych kompozytorów którzy dodatkowo będą mogli ocenić muzykę od technicznej strony. Jest to niezwykle ważne by dostać feedback na temat tego, czy muzyka pasuje do projektu i jak wypada na tle konkurencji.

Jeśli korzystasz z usług inżyniera dźwięku do miksu Twoich kompozycji, nie zapomnij zapytać go o zdanie jak Twoja muzyka wypada na tle konkurencji pod względem technicznym. Słowo kogoś osłuchanego w wielu gatunkach i utworach może pomóc Twoim produkcjom wejść na wyższy poziom.

Kiedy zdarzy się sytuacja, że stracisz projekt na rzecz innego kompozytora – każdy informacja na temat powódów dla których tak się stało może być bardzo pomocna. Jeśli tylko zadasz pytania w odpowiednim tonie (z szacunkiem i bez oskarżeń, otwierając przy tym zdrowy dialog na temat kreatywnych różnic), możesz dostać wiele wskazówek które pomogą Ci w przyszłych projektach! Podziękuj i weź do serca to, co usłyszysz w odpowiedzi. Jeśli krytyka wydaje Ci się zbyt surowa – daj sobie kilka dni na ochłonięcie i wróć do niej ze świeżym, obiektywnym spojrzeniem.


W następnym artykule poruszę temat bycia na bieżąco z technologią i samplami oraz różnicy pomiędzy tymi, którzy podążają za trendami, a tymi, którzy je wyznaczają. Utarte schematy są w cenie, ale tylko jeśli zostają kreatywnie przetworzone na nowo.

ABOUT


Portrait

Adam ‘Adams’ Kloc is a Polish, Bristol-based composer of music for media. He picked up playing the piano at the age of four, later studied classical piano under prof. Ewa Stępka in Lublin, Poland and has graduated from Music Production degree in BIMM Bristol. He has been scoring short features and documentaries since 2016. He is also working as a music technology expert for James Everingham and numerous Bristol-based composers and producers. He has been collaborating with Sonia Wargacka – an up-and-coming international filmmaker and producer – since 2017, having worked together on many of Sonia’s productions. Adam’s music has been used in short features, documentaries and trailers.

PRESS